Home / Lajme / Botë / Këto janë shtetet më të pasura të botës

Këto janë shtetet më të pasura të botës

A e dini se cili është shteti më i pasur në glob? A e keni parë ndonjëherë klasifikimin e vendeve më të pasura. Të gjitha këto do t’i gjeni në këtë shkrim.

Katari, Luksemburgu dhe Singapori kanë një të përbashkët. Mund të jenë ndër vendet më të vogla në botë, por kjo nuk e ndalon ekonominë e tyre t’i rendisë këto shtete në 3 vendet e para më të pasura në botë.

Bazuar në të dhënat nga FMN, revista Global Finance Magazine rendit 23 vendet më të pasura në botë. Disa territore të vogla, të tilla si Lihtenshtajni, Nauru, Vatikani, Monako, San Marino dhe Andora nuk janë përfshirë në studim.

Katari

Luksemburg

Singapor

Norvegji

Brunei

Darussalam

Honk Kong

SHBA

Emiratet e Bashkuara

Zvicra

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *