Home / Lajme / Maqedoni / LSDM: Gruevskin nuk e shpëton vendimi i Gjykatës Kushtetuese

LSDM: Gruevskin nuk e shpëton vendimi i Gjykatës Kushtetuese

“Vendimi i turpshëm i Gjykatës Kushtetuese nuk është gjë tjetër veçse një abuzim klasik i sistemeve partiake në gjyqësor, që t’i jep shpresë shpëtimi Gruevskit për të ikur nga përgjegjësia”, reagojnë nga LSDM.

Sipas LSDM-së, heshtja e televizioneve “Sitel”, “Kanal 5” dhe “Alfa” për gjendjen katastrofale të shtetit është e paguar nga paratë e qytetarëve me shuma marramendëse.

Nga LSDM shtojnë se gjatë edicionit të lajmeve, televizionet Sitel, Kanal 5 dhe Alfa raportojnë lajme pozitive për VMRO-DPMNENË, ndërkaq negative për LSDM-në, pos asaj, siç thonë ata, të njëjtat televizione e kanë mbuluar të vërtetën në lidhje me rastin e votimit të ligjit për amnisti nga Gjykata Kushtetuese. Për më shumë shiheni statistikën e siguruar nga LSDM.

“Errësira mediatike, propaganda dhe fushata shpifëse paguhet me paratë e qytetarëve. Për atë Nikolla Gruevski nuk do mediume të lira dhe nuk pranon ligj për mediat. Plot 10 vite mediumet proqeveritare i gënjejnë qytetarët, në vend që ta tregojnë të vërtetën. I helmojnë qytetarët me realitet virtual e cila nuk ekziston përderisa thuajse gjysma e Maqedonisë u shpërngul, ndërkaq ata të që nuk janë shpërngulur jetojnë në varfëri të skajshme”, thonë nga LSDM.

Sipas tyre, ata që e shkatërruan ligjin dhe Kushtetutën janë fajtorët e vërtetë në shkatërrimin dhe djegien e Kushtetutës. Fajtorët e vërtetë janë Nikolla Gruevski dhe VMRO-DPMNE-së dhe me këtë vendim nuk do të shpëtojnë.

“Politika e Nikolla Gruevski dhe familjes është tipar i krimit, korrupsionit, mungesës së ligjit, si dhe shkaktimin e konfliktit artificial në mënyrë që me çdo kusht të qëndrojë në pushtet”, shtojnë nga LSDM.

Nga LSDM kujtojnë se të dëgjueshmit partiak të Nikolla Gruevskit nuk kanë kredibilitet moral dhe juridik të vendosin sipas ligjit dhe në mënyrë të pavarur.

“Vajza e Elena Gosheva, Sllobodanka, është drejtore për rregullativë dhe shitje në Telekom, ku drejtor ekzekutiv është kumbara i Sasho Mijallkovit, Zharko Lukovski. Ajo ka qenë edhe nënkryetare e rinisë së VMRO-DPMNE-së, tani anëtare e Këshillit udhëheqës të EVN-së. Gjirgji Gjoshev, burri i Elenës, ka qenë drejtor i Qendrës studentore i emëruar nga VMRO-DPMNE. Vajza tjetër e Elena Goshevës, Bojana Gosheva punon në Agjencinë për komunikime elektronike”, thonë nga LSDM.

Sipas LSDM, edhe gjykatësi Jovan Josifovski dhe familja e tij është e lidhur me VMRO-DPMNE.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *