Home / Lajme / Maqedoni / Maqedoni: Rreth 600 pacient në ditë kërkojnë ndihmë nga psikiatri

Maqedoni: Rreth 600 pacient në ditë kërkojnë ndihmë nga psikiatri

Në Maqedoni është rritur numri i atyre që po kërkojnë ndihmë nga psikiatri. Brenda një ditë ky numër po arrin deri në 600 pacient. Këto pacient po mbulohen me harxhime nga buxheti i shtetit, transmeton TetovaSot.

Nga viti në vit po rritet numri i pacientëve të cilët tashmë nuk po turpërohen që të kërkojnë ndihmën e psikiatrit, dhe dukshëm është rritur edhe numri i udhëzimeve.

Më shpesh qytetarët kërkojnë ndihmë për shkak të episodeve depresive, anksioznoz ose çrregullim nervor.

Gjatë vitit 2015, në psikiatër në llogari të shtetit kanë shkuar 5.142 pacient më shumë ose 78.817, ndërsa janë dhënë 182.961 udhëzime. Këtë vit, deri me 23 mars janë dhënë 47.546 udhëzime për 32.082 pacient.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *