Home / Kryesoret / Sot procesi gjyqësor për “Lagjen e Trimave”

Sot procesi gjyqësor për “Lagjen e Trimave”

Procesi gjyqësor kundër 29 personave të ngjarjes në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, të cilat nodhën në maj të vitit të kluar duhet të vazhdojë sot. Para Këshillit të gyjkatës dëshmi duhet të japin dëshmitarët e prokurorisë.

Të akuzuarit ngarkohen për “terrorizëm” dhe “pjesëmarrje në organizatë terroriste”.

Në seancat paraprake të akuzuarit janë deklaruar se janë të pafajshëm. Prokuroria konfirmon se sulmi në “Lagjen e Trimave” ka qenë mirë i organizuar.

Më 9 dhe 10 maj të vitit të kaluar në “Lagjen e Trimave” të Kumanovës një grup i armatosur u përlesh me forcat e sigurisë. Në këmbim-zjarrin humbën jetën dhjetë persona nga grupi i armatosur dhe tetë policë nga njësitë speciale të MPB¬së, ndërsa dyzet policë janë lënduar rëndë.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *