Home / Lajme / Botë / Sulm vetëvrasës në një xhami në Nigeri: vriten 22 persona

Sulm vetëvrasës në një xhami në Nigeri: vriten 22 persona

Dy femra kamikazë kanë sulmuar një xhami në qytetin veri-lindor të Nigerisë, Maiduguri, duke lënë të vrarë 22 besimtarë, njofton BBC, transmeton Gazeta Express.

Bomba e parë shpërtheu brenda xhamisë, ndërsa e dyta shpërtheu veten jashtë xhamisë, kanë thënë dëshmitarët.

Shtatëmbëdhjetë persona të tjerë u plagosën në këtë sulm.

Megjithatë, besohet se sulmi është kryer nga militantët islamik Boko Haram, të cilët shpesh e kanë pasur në shënjestër këtë qytet të Nigerisë.

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *