Home / Kryesoret / A do jetë Gruevski, kryeministër? Ja si përgjigjet Georgievski

A do jetë Gruevski, kryeministër? Ja si përgjigjet Georgievski

Në intervistën dhënë për “Utrinski vesnik”, lideri i VMRO-Popullores Lupço Georgievski është përgjigjur edhe në pyetjen nëse Nikolla Gruevski mund të jetë përsëri kryeministër.

Kjo është përgjigjja e tij:

“Nuk jam unë që duhet ta sjell atë vendim. Ka dy struktura që duhet ta thonë atë. Njëra qytetarët maqedonas që gjithçka dinë, gjithçka panë dhe duhet të votojnë. Tjetra strukturë është bashkësia ndërkombëtare. Nëse bashkësisë ndërkombëtare i pengon gjithë kjo situatë, ka mënyra që edhe më drejtpërdrejtë ta përcjellin këtë porosi. Por, unë nuk shoh në këtë moment se edhe njërit dhe tjerët nuk duan në këtë moment Gruevski të jetë kryeministër. Bashkësia ndërkombëtare po tregohet e butë ndaj kësaj krize, ndaj udhëheqësisë së VMRO-së, ndërsa populli maqedonas po i jep rejting të paparë deri më tani VMRO-së”, ka thënë Georgievski, transmeton Aktuale.mk.

Gjithashtu lexo

Foure mbështet reformat në OBRM-PDUKM (Foto)

Ish-euroambasadori në Maqedoni, Erwan Foure, përmes një shënimi të shkurtër në Maqedoni, ka përshëndetur iniciativën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *