Home / Lajme / Maqedoni / A do të hyje PDSH-ja në qeveri?

A do të hyje PDSH-ja në qeveri?

Pas largimit të BDI-së nga qeveria shumë zëra flasin se PDSH-ja mund të hyje në qeveri nëse nuk mbahen zhjedhjet me 5 qershor. Një gjë të tillë PDSH-ja e bëri në vitin 2006, ajo hyri në qeveri në koalicion me VMRO-në.

Ende nuk ka ndonjë njoftim zyrtarë nga kjo parti për ngjarjet e fundit ku BDI tronditi gjithë opininoin me lëshimin e qeverisë ku nuk dihet se çka do të ndodh pas kësaj.

Analistët politik lëshimin e qeverisë së BDI-së e cilësuan si lojë e tyre për të shkuar në zgjedhje me 5 qershor e disa e qaujtën se lëshimi i qevrisë i bën mirë Gruevskit.

Ndryshe me 7 prill duhet të shpërbëhet parlamenti dhe të caktohet data 5 qershor për zgjedhjet parlamentare sipas marrëveshjes që u caktua pas shtyerjes së datës 24 prill.

Gjithashtu lexo

Foure mbështet reformat në OBRM-PDUKM (Foto)

Ish-euroambasadori në Maqedoni, Erwan Foure, përmes një shënimi të shkurtër në Maqedoni, ka përshëndetur iniciativën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *