Home / Lajme / Maqedoni / Eksperti belg, Piter Vanhojten cilëson protestat e Gruevskit si mbrojtës të krimit

Eksperti belg, Piter Vanhojten cilëson protestat e Gruevskit si mbrojtës të krimit

Eksperti belg Piter Vanhojten, në një deklaratë të tij ka cilësuar se protestat e Gruevskit ngjajnë si ato të vitit 1930 ne Gjermani.

Vanhojte, ka rikujtuar se qytarët nëpërmjet “revulucioni i larëm “ duan të hapin rrugën për integrim ne NATO dhe BE, këto komentime i bëri për gazetën “Fokus” ku mes tjerash sulmon hapur protestat e organizuar nga partia VRMO-DPMNE,

Eksperti belg protestuesit të organizuar nga VMRO-ja i ka cilësuar si mbështetës të së keqës dhe nacionalizmit të remë.

Ai në vazhdim ka kujtuar se e gjith kjo situate politike e krijuar në Maqedoni, kur njëra anë tenton të hap rrugë për integrime Euro-atlantike, ndërsa ana tjetër duke drejtuar gisht kah parita e Nikolla Gruevskit tenton të mbron krimin.

“E një fotografi e tillë ishte në kohën e viteve 30 dhe me Republikën e Vajmanit të Gjermanisë”-thekson Vanhojten për Fokus

Ndryshe Nikolla Gruevski, muaj më parë ndërmjetsuesin dhe ekspertin Evropian Piter Vanhojten, në një tubim të tij para elektoratit e ka quajtur si kriminel që nuk ja don të mirën Maqedonisë dhe maqedonasve antik.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *