Home / Kryesoret / Freedom House: Në Maqedoni nuk ekziston liria e medieve

Freedom House: Në Maqedoni nuk ekziston liria e medieve

Në raportim më të ri të Freedom House për lirinë e shtypit, Maqedonia nga grupi pjesërisht të lira ra në grupin e vendeve jo të lira, transmeton TetovaSot.

Kjo është kështu, për shkak të publikimit të përgjimeve jo legale të gazetarëve nga ana e pushtetit, lidhjeve korruptuese midis funksionarëve dhe pronarëve të medieve si dhe kërcënimeve e sulmeve të shtuara ndaj punëtorëve medial.

“Maqedonia ishte arsye për një alarm të caktuar pas zbulimeve se qeveria ka përgjuar, ndërsa ajo që ne e pamë në Ballkanin Perëndimor është dhuna ndaj gazetarëve edhe në vende si Kroacia, ku më herët nuk kishte një shkallë të lartë të dhunës, si për shembull në Mal të Zi”, deklaroi Elen Agekijan, analist hulumtues në Freedom House.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *