Home / Lajme / Botë / Jemen: Vriten më shumë se 800 anëtarë të Al-Kaedës
Followers of the Shi'ite Houthi group brandish their weapons during a gathering near Sanaa August 20, 2014. Countries trying to save Yemen from falling apart at the hands of Islamist militants and separatist movements warned Shi'ite Muslim Houthis on Tuesday to stop trying to gain territory by force and engage in a political transition process. REUTERS/Khaled Abdullah (YEMEN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY) - RTR432V7

Jemen: Vriten më shumë se 800 anëtarë të Al-Kaedës

Më shumë se 800 anëtarë të Al Kaedës janë vrarë në ofensivën kundër këtij grupi në jug të Jemenit, njoftoi sot koalicioni arab, i kryesuar nga Arabia Saudite.

Forcat proqeveritare përsëri e morën terminalin e naftës si dhe qytetin Mukalu, i cili konsiderohet si strehimore e xhihadistëve, njoftojnë burime ushtarake, transmeton Tanjug.

“Rezultat i operacionit është likuidimi i më shumë se 800 anëtarëve të Al Kaedës, midis të cilëve edhe disa liderë të tyre, ndërsa persona të caktuar u larguan”, citohet në njoftimin e komandës së koalicionit.

Agjencitë perëndimore, duke iu referuar një oficeri anonim ushtarak, njoftuan se në qytetin Mukalui, qytet me rreth 200.000 banorë, luftëtarët e Al Kaedës nuk kanë paraqiture qëndresë dhe se janë tërhequr drejt perëndimit.

Gjithashtu lexo

Specialja mbetet me një prokuror më pak!? (Video)

Prokuroria Speciale mund të mbetet edhe me një prokuror më pak. Sipas burimeve jo zyrtare, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *