Home / Kryesoret / Projekti i qeverisë VMRO-BDI “Shkupi 2014” fillon të shkatërohet, Shqiptarët janë humbësit më të mëdhenjë

Projekti i qeverisë VMRO-BDI “Shkupi 2014” fillon të shkatërohet, Shqiptarët janë humbësit më të mëdhenjë

Projekti i shumëperfolur dhe më i kritikuar në histori të shtetit të Maqedonas “Shkupi 2014” dita ditës po shndërohet në horror të vërtetë për qytetarët e Shkupit.
Zhurnal ka siguruar disa fotografi të cilat dëshmojnë mykosjen dhe si kanë filluar të shkatrohen disa nga përmendore te shkupit 2014.

Mikosje, lagështi e madhe, humbja e ngjyrjes origjinale, papastërtia dhe shumë e shum pamje të shëmtuara nga to që të ngjallë frigë të kalosh përeth tyre.
Këto janë vetëm disa nga pamjet e “megalo” projektit të dështuar.

Një gjë e tillë nuk vërehet vetëm tek skulpturat e ndërtuara, por edhe tek objektet tjera, të cilët kanë ngulfatur tërë qytetitn e Shkupit.
Dukshëm vërehen edhe fasada e këtyre objekteve se si janë përfshi nga myku.
Enigam edhe më shum ritet se përgjigjegjesve që janë për mirëmbajtjen e këtyre objekteve nuk ju bjen në sy ose nuk duan ta vërejnë.

Që tek shum visitor len përshtypjen e nje qytetit të lëndë pas dore dhe të vdekur. Qytet i cili ka qenë aktiv diku në kohen antike ndërsa tash i takon vetëm historisë
Kujtojmë se shuma e përgjithshme për ndërtimin e Shkupit 2014 kapë shifra maramendëse mbi 600 milion euro.

Këto shifra u bënë të ditur nga asociacionit për hulumtime BRIN,ku deri tani janë ndërtuar diku mbi 136.

Këtu mund ti shifni në mënyrë më të detajuar të gjitha ndërtimet dhe parat e shpenzuar për to skopje2014.prizma.birn.eu.com/

Dhe dilema më e madhe qëndron, se valla ish kryeministri Nikolla Gruevski dhe kryetari i qytetit të Shkupit aktual Koce Trajanovskit kanë këqpërdorë këtë projekt duke tentuar ta shndërojnë Shkupin në një Mëtropol ?!
foto 1

foto3_17

foto4_3

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *