Home / Lajme / Maqedoni / Prokuroria Speciale po i “peshkon” edhe tenderet

Prokuroria Speciale po i “peshkon” edhe tenderet

Analizat e Qendrës për Komunikime Qytetare shpesh tregojnë se komunat po paguajnë çmime të ndryshme për prodhime të njëjta,

Organizatat jo qeveritare, shpesh herë deri më tani kanë theksuar se në institucione gjatë shpalljes së tendereve, kushtet i kanë vendosur sipas firmës e cila paraprakisht dihet se do ta fitoje tenderin.

“Në lidhje me dy rastet e fundit të Prokurorisë Speciale Publike, vetëm u dëshmua ajo e cila me vite po flitet, se problemi me furnizimet publike, gjegjësisht si zgjidhen ofertuesit, sa para shpërlahen për të thënë se gjithmonë zgjidhen firma që janë të afërta me njerëzit në pushtet, si me rastin e kryetarit të Manastirit i cili po dëshmon për atë se ne si Transparencë Maqedoni dhe organizatat tera një kohë të gjatë po e punojmë dhe po thërrasim për ndryshime në ligjin për furnizime publike dhe mënyrën se si kryhen ato”, theksoi Ana Janevska Deleva nga Transparencë Maqedoni.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *