Home / Kryesoret / Skulptorja Stefanovska ka fituar 3 milion euro në Projektin “Shkupi 2014”, shqiptarët me gishta në gojë!

Skulptorja Stefanovska ka fituar 3 milion euro në Projektin “Shkupi 2014”, shqiptarët me gishta në gojë!

Një skandal tjetër po e tronditë Maqedoninë. Skupltorja maqedonase, Valentina Stefanovska, ka fituar plotë 3 milion euro honorare për idetë e saja në lidhje me përmendoret për projektin Shkupi 2014. Ajo është autore e shumë përmendoreve që janë vendosur në qendër të Shkupit, në kuadër të projektit “Shkupi 2014” që është e financuar nga qeveria e ish kryeministrit Nikolla Gruevski dhe Bashkimit Demokratik Per Integrim.

Të gjitha honoraret për përmendoret më të mëdha i ka fituar Valentina Stefanovska, dhe ka arritur të sigurojë afro 3 milion euro. Më poshtë e keni një listë ku dëshmon qartë sesa para kanë marrur autorët maqedonas të cilët kanë dhënë zgjidhje ideore për përmendoret e Shkupit 2014.

Sipas disa hulumtimeve është konstatuar se ky projekt ka kaluar shifrën mbi 1 miliardë euro, dhe është ndërtuar edhe nga paratë e taksapaguesve shqiptar. Mirëpo asnjëherë partitë shqiptare në Maqedoni nuk kanë organizuar protesta masovike ndaj këtij projekti famëkeq, mirëpo vetëm e kanë kritikuar me deklarata qesharake.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *