Home / Kryesoret / Vritet terroristi shqiptar në Siri, Almir Daci

Vritet terroristi shqiptar në Siri, Almir Daci

Ish-imami i xhamisë së Leshnicës në Pogradec, i njohur si xhihadisti shqiptar që kërcënoi Ballkanin, Almir Daci është vrarë në Siri, njohtojnë mediat shqiptare.

Lajmi konfirmohet nga bashkëfshatarë të Dacit në fshatin Leshnicë të Pogradecit. Almir Daci, militant i shtetit të vetëshpallur islamik, ISIS, akuzohet për veprat penale: “Rekrutimi i personave për kryerjen e veprave me qëllime terroriste ose të financimit të terrorizmit”, “Nxitje, thirrje publike dhe propagandë për kryerjen e krimeve me qëllime terroriste, nxitje të urrejtjes apo konfliktit nacional, racor apo fetar”.

Almir Daci është i njohur nga Shërbimi Inteligjent Shqiptar dhe Drejtoria e Antiterrorit, si person që më parë rekrutonte të rinj për të luftuar në radhët e ISIS-it.

Në Tiranë ishte hapur procesi gjyqësor ndaj tij, por në mungesë të Dacit, gjyqi shtyhej çdo herë. Daci ishte shpallur në kërkim nga Interpoli, tashmë prej dy vitesh

Gjithashtu lexo

Rrahje masive në Shkup

Në një restorant në rrugën “Bosnja dhe Hercegovina” në Shkup ka ndodhur një rrahje mes …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *