Home / Kryesoret / Delegacion i BDI-së, homazhe tek varri i Harun Aliut

Delegacion i BDI-së, homazhe tek varri i Harun Aliut

Në shenjë të ditës së dëshmorëve, 5 maji, një delegacion nga partia më e madhe shqiptare në pushtet, BDI-së ,i kryesuar nga Shefi i shtabit qendror zgjedhor Bekim Neziri, dhe ish pjesëtarë të UÇK-së, kanë bërë homazhe edhe tek varri i Harun Aliut- Kushtrimit duke u përkurlur para veprës kombëtare të Komandant Kushtrimit.

Ndryshe, sot ky delegacion homazhe bëri edhe tek varrezat e dëshmorëve dhe veteranëve të UÇK-së në Haraçinë.
Rikujtojmë opinjonin se Komandant Harun Aliu – Kushtrimi u vra në 12 Maj 2010 në afërsi të fshatit Radush me disa shokë tjerë, nga forcat policore maqedonase ku shumica e qytetarëve mendojnë se vrasja e Harun Aliut ishe kurth ose tradheti.
Në kët periudh në pushtet ka qenë qeveria Vmro-Bdi.
harunaliu_1

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *