Home / Kryesoret / Gazetës ”Makedonski Sport” i dhemb pse Bosna votoi pro Kosovës në Uefa

Gazetës ”Makedonski Sport” i dhemb pse Bosna votoi pro Kosovës në Uefa

Gazeta maqedonase Makedonski Sport është habitur se si mundet që Bosna ka votuar pro Kosovës në Uefa pasi që Bosna nuk e njeh si shtet ende Kosovën.

”Si është e mundur që Bosna të votojë pro Kosovës në Uefa pasi që ata nuk e njohin si shtet Kosovën dhe kur do të luajnë me Kosovën do ju duhet viza.
Shum shqiptar vrapojnë ta blejnë këtë gazet çdo dit, e kurse kjo gazet ua kthen në këtë menyrë lexuesve shqiptar.

Makedonski Sport

Според пишувањата на албанските медиуми сите федерации од екс СФРЈ, освен Србија, гласале за приемот на Косово во УЕФА. Ова значи дека и ФФМ гласаше „ЗА“.

Србија очигледно дека ја загуби битката со Косово околу неговиот прием во УЕФА на денешниот конгрес во Будимпешта. Албанските медиуми ја пренесуваат изјавата на Дејан Станковиќ, дека сите земји, односно Федерации од екс СФРЈ, освен се разбира Србија, гласале „ЗА“прием на Косово во УЕФА. Ова значи дека и ФФМ гласала „ЗА“ за приемот на Косово во УЕФА. Интересно е тоа што БИХ гласала „ЗА“ иако како држава го нема признаено Косово, и веројатно кога би играле овие две земји во Приштина ќе и треба виза.
http://www.sport.com.mk/?itemid=DC37726D2F044D4B92A2D564406FB148

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *