Home / Kryesoret / Pavlopulos: Vetoja për hyrjen e Maqedonisë në BE dhe NATO mbetet

Pavlopulos: Vetoja për hyrjen e Maqedonisë në BE dhe NATO mbetet

Kryetari i Greqisë, Prokopis Prokopis Pavlopulos ka deklaruar se Greqia nuk planifikon ta heqë veton për  hyrjen e Maqedonisë në BE dhe NATO derisa nuk e zgjidhet çështjen e emrit, njofton Portalb.

Pavlopulos , gjatë kohës së varrezave të Maqedonisë antike, në afërsi të qytetit verior grek Hausa, theksoi se ata që e kontestojnë identitetin grek në Maqedoni nuk mund të presin që Athina ta tërheqë veton edhe cila do t’i lejonte hyrje në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

“Ky është vend i shenjtë për popullin grek, është e treguar me dëshmi të rëndësishme historike karakteri i përjetshëm grek në Maqedoni. Cinikët, falsifikatorët e historisë, të cilët për fat të keq janë pasardhës dhe trashëgimtarë të kulturës së regjimit totalitar, ashtu siç mund të shihej para ca kohësh me sjelljen e tyre ndaj refugjatëve, nuk kanë të bëhen miq me Greqinë, aq më shumë e gënjejnë vetëm me qëndrimet e tilla mund të hyjnë në BE dhe NATO. Vetoja e Greqisë është vendosur dhe nuk ka bisedime për atë”, tha Pavlopulos.

Gjithashtu lexo

Policia me apel ndaj lokaleve të natës – (VIDEO)

Muajt e verës janë karakteristike kur në  shumë lokale hotelerike frekuentohen gjatë orëve të natës, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *