Home / Lajme / Maqedoni / Qytetarët e Maqedonisë kërcënohen nga infarkti dhe sulmi në tru

Qytetarët e Maqedonisë kërcënohen nga infarkti dhe sulmi në tru

Një pjesë e madhe e qytetarëve të Maqedonisë të moshës prej 35 deri 56 vjeç, gjatë kontrolleve të cilët i kanë kryer, mjekët kanë konstatuar se bëhet fjalë se te këta pacient është rritur rreziku për infarkt dhe sulm në tru. Mjekët amë të Maqedonisë të cilët kryejnë kontrolle preventive kanë zbuluar se 172 burra dhe një grua ka rrezik që të vdesin nga infarkti ose sulmi në tru gjatë 10 viteve të ardhshme.

Mirëpo mjekët amë kanë deklaruar se edhe pse zbulohet herët sëmundja, pacientët shumë rëndë është të mbajnë dietë apo të ndryshojnë stilin e jetës. Disa pacientë pasi kanë marrur lajmin, kanë vendosur që të ecin edhe nga 10 km në ditë.

Mirëpo shumë pacientë të tjerë kanë deklaruar se “Njëher jetohet, dhe do të ha gjithçka që unë pëlqejë, do të pijë cigare, kafe dhe gjithçka që më pëlqen në jetë”. Mjekët amë sqarojnë se po vlersohet rreziku tek pacientët, sidomos tek kontrollet preventive të cilët janë realizuar tek 40 mijë pacient të Maqedonisë në moshën më produktive.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *