Home / Kryesoret / Simeon Saksoburgotski: Të gjithë do të gëzohemi kur Maqedonia të futet në NATO

Simeon Saksoburgotski: Të gjithë do të gëzohemi kur Maqedonia të futet në NATO

Të gjithë do të gëzohemi nëse Maqedonia futet në NATO. Jam i sigurt se kjo gjë do të arrihet, deklaroi ish kryeministri dhe mbreti bullgar, Simeon Saksoburgotski, transmeton TetovaSot.

Pranimi i Maqedonisë në Aleancë, sipas tij, do të ndodh me faza, në pajtueshmëri me procedurat dhe kushtet. Këtë rrugë drejt strukturave euro atlantike, Bullgaria e kaloi kur Saksoburgotski ishte kryeministër.

“E mbaj mend se si ishte me Bullgarinë për NATO, njashtu edhe për Bashkimin Evropian. Mendoj se të gjithë do të gëzohemi kur Maqedonia të futet në NATO. Jam i bindur se këtë gjë do ta arrij”, deklaroi Saksoburgotski.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *