Home / Lajme / Maqedoni / Administrata gjyqësore në Maqedoni do të hyjë në grevë urie

Administrata gjyqësore në Maqedoni do të hyjë në grevë urie

Administrata gjyqësore në Maqedoni, ka kërcënuar me grevë urie nëse nuk përmbushen kërkesat për kushte më të mira në punë, rritje të pagave për 35 për qind, kompensime për kohën shtesë në punë dhe trajtim të njëjtë sikur edhe gjykatësit.

Kërkesat janë paraqitur që në muajin dhjetor të vitit të kaluar, por deri më tani, përveç premtimeve, asgjë nuk është ndërmarrë për realizimin e tyre. Punonjësit thonë se ata me vite po injorohen sikur pushteti gjyqësor të varet vetëm nga gjykatësit, por jo edhe nga mijëra punëtorë të tjerë që janë në shërbim të këtij pushteti, që nga dita në ditë po e humb kredibilitetin.

“Ky nuk është hapi i fundit, hapi i fundit do të jetë mbyllja e dyerve të gjykatave. Do të mbyllemi brenda dhe nuk do të lejojmë asnjë palë të hyjë brenda”, thotë një punonjëse që kishte dalë për të protestuar para Ministrisë së Drejtësisë, e cila ka refuzuar të pranojë të bisedojë me drejtuesit e sindikatës.

Kreu i sindikatës, Pece Grujevski, edhe një herë u ka bërë thirrje drejtuesve të Qeverisë që t’i pranojnë para se të ndërmarrin hapin më radikal, të grevës së përgjithshme.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *