Home / Kryesoret / Butel: Gjykata Kushtetuese vendos të enjten për Kryqin 55 metra të gjatë

Butel: Gjykata Kushtetuese vendos të enjten për Kryqin 55 metra të gjatë

Në Gjykatën Kushtetuese të 22 qershorit do mbahet seancë me rend dite: vendosjen ose jo të kryqit gjigant në komunën e Butelit. Vendimi i 23 shkurtit i mbështetur nga shumica dërrmuese e këshilltarëve dhe kryetari i Butelit, solli tensione të marrëdhënieve ndër-etnike dhe protesta të shumta që u mbështetën edhe nga partia në pushtet BDI.

Iniciativa e dërguar në Gjykatën Kushtetuese nga kryetari i Strugës, Ziadin Sela, pritet të sjellë vendim përfundimtar të enjten, shkruan zhurnal.mk. Ndërsa donatori i kryqit 55 metra të gjatë është Kongresi Botëror i Maqedonasve, i cili nuk tërhiqet nga vendimi.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *