Home / Lajme / Botë / Kryetari Khan do të organizon iftare në Londër, ndërsa politikanët shqiptar friksohen të organizojnë iftare në Maqedoni?!

Kryetari Khan do të organizon iftare në Londër, ndërsa politikanët shqiptar friksohen të organizojnë iftare në Maqedoni?!

Kryetari i Komunës së Londrës, Sadiq Khan ka paralajmëruar se do të organizoj iftare të mëdha në të gjithë qytetin e Londrës, madje edhe në Kisha, Xhamija dhe Sinagogat hebraite.

Sipas Khan një pjesë e madhe e banorëve të Londrës e dinë se Ramazani është agjërim. Për dallim nga Sadiq Khan i cili këtë lajm e ka publikuar në gazetën prestigjioze “The Gardian”, pjesa më e madhe e politikanëve shqiptar nga Maqedonia si duket turpërohen të deklarohen se a janë musliman a jo.

Një pjesë e politikanëve shqiptar gjatë vendosjes së gurëthemeleve të shkollave dhe projekteve tjera për shkak të frikës dhe paragjykimeve nuk thërrasin hoxhallarë (imam), ndërsa nga ana tjetër partia e ish kryeministrit, Nikolla Gruevski të gjitha projektet në Maqedoni gjatë vendosjes së gurëthemeleve i bën me priftin maqedonas.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *