Home / Kryesoret / Vdiq boksieri më i mirë në botë Muhamad Ali

Vdiq boksieri më i mirë në botë Muhamad Ali

Boksieri legjendar Muhamed Ali, i cili ishte në mesin e sportistëve më të famshëm dhe të dashur në planet, vdiq të premten në Phoenix, tha një zëdhënës i familjes.

Ali ka qenë në një spital që nga e enjtja me atë që zëdhënësi Bob Gunnell kishte përshkruar si një çështje të frymëmarrjes.

“Pas një beteje 32-vjeçare me sëmundjen e Parkinsonit, Muhamad Ali ka ndërruar jetë në moshën 74. Boksieri vdiq këtë mbrëmje”, ka thënë Gunnell në një deklaratë. “Familja Ali do të doja të falënderoj të gjithë për mendimet e tyre, lutjet, dhe të mbështetur dhe kërkon privatësisë në këtë kohë.”

Një cicërimë në faqen zyrtare të Aliut postuar një foto të boksierit dhe tha thjesht: “Muhammad Ali. 1942-2016.”

Muhammad Ali i lindur Cassius Marcellus Clay, Jr. më 17 janar 1942 në Louisville, ShBA. Ai konsiderohet si një ndër boksierët më të mëdhejnë në kategorinë e rëndë. Një figurë kontroverze gjatë fillimit të karrierës, Alija ishte i njohur jo vetëm për aftësitë e tija në ring por edhe për vlerat që ai i ka mbështetur: lirinë fetare dhe drejtësinë racore.

Ai është një ndër figurat më të njohura të sportit në 100 vitet e fundit. Vetëm në moshën 22 vjeçare arriti të bëhej kampion i botës në peshat e rënda, në vitin 1964 duke fituar ndaj Sonny Listonit.

Ai ishte aktiv prej vitit 1960 deri 1970 dhe prej 1970 deri 1981. Gjatë karrierës arriti të bëhet boksieri më i mirë në kategorinë e tij dhe llogaritur sipas pikëve është boksieri më i mirë i të gjitha kohërave me 1,971 pikë. Nga 61 ndeshje boksi, ai ka arritur 56 fitore (36 me nokaut) dhe 5 humbje.

Gjithashtu lexo

Nga shtatori çerdhet me dy ndërrime, ja oraret

Nga shtatori çerdhet do të fillojnë të punojnë me dy ndërrime. Kështu njoftoi sot ministra …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *