Home / Kryesoret / Bejli: Zbatoni reformat për të ecur drejt NATO-s e BE-së

Bejli: Zbatoni reformat për të ecur drejt NATO-s e BE-së

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli, gjatë pjesëmarrjes së tij në konferencën kushtuar 15-vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit, tha se më 2001 liderët e Maqedonisë u morën vesh të përfundojnë kofliktin e armatosur. MO-ja shndërroi në pikë kthimi Maqedoninë, tha ai.

“Marrëveshja Kornizë e Ohrit kërkon gjuhë të përbashkët dhe mirëkuptim, përgjegjësi për të lëvizur përpara. Marrëveshja e Ohrit e përfundoi me suskes konfliktin dhe shmangu luftën. Por shumë çështje mbeten ende për t’u zgjidhur. Ka akoma elemente të mosbesimit mes qytetarëve dhe institucioneve dhe zbatoni reformat për të lëvizur proceset përpara drejt NATO-s e BE-së”, tha Bejli.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *