Home / Kryesoret / DPA: Para 15 viteve shqiptarët e Maqedonisë luftuan për bashkim me Kosovën

DPA: Para 15 viteve shqiptarët e Maqedonisë luftuan për bashkim me Kosovën

15 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit nuk ka kaluar pa u përmendur edhe te mediat ndërkombëtare, ku agjencia e lajmeve gjermane Deutsche Presse Agentur (DPA) ka shkruar: Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit përpara 15 viteve i dha fund dhunës mes shumicës sllavo-ortodokse dhe pakicës shqiptare muslimane që kërkonin ndarjen nga Maqedonia dhe unionin e tyre me Kosovën,” përcjell Bota Sot.

15 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit (13 gusht 2001), rezultati i saj shikohet me sy ndryshe nga partitë kryesore në vend. Por zyrtarisht ajo priteshte të sjellë më shumë të drejta për shqiptarët që përbëjnë rreth 30 përqind të popullatës vendase. Këtë vit festimi i saj kaloi në heshtje pas vërshimeve në Shkup me pasojë vdekjen e 22 personave.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *