Home / Kryesoret / Në Greqi ngritet hetim për aksidentin e djeshëm me anije në të cilin e humbën jetën katër turistë
Το ταχύπλοο σκάφος που προκάλεσε το δυστύχημα, την Τρίτη 16 Αυγούστου 2016, στην Αίγινα. Στο Λιμεναρχείο Αίγινας κρατείται ο οδηγός του ταχύπλοου που εμβόλισε τη λάντζα με τους παραθεριστές, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους τρεις επιβάτες και να τραυματιστούν άλλοι τρεις. Νεκροί είναι ο χειριστής της λάντζας, ένα παιδάκι 2 ετών και ένας άνδρας, τα στοιχεία του οποίου δεν έχουν ακόμη γίνει γνωστά, και εξετάζεται αν είναι ο πατέρας του παιδιού. Οι τραυματίες έχουν μεταφερθεί στο Κέντρο Υγείας Αίγινας για τις πρώτες βοήθειες και με ελικόπτερο θα διακομιστούν σε νοσοκομείο της Αθήνας. Στο Κέντρο Υγείας έχουν μεταφερθεί και οι υπόλοιποι επιβάτες της λάντζας, οι οποίοι έχουν μικροτραυματισμούς, αλλά κυρίως έχουν υποστεί ισχυρό σοκ. Σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής πληροφορίες από το Λιμενικό, φαίνεται το ταχύπλοο που είναι 8 μέτρων με ισχυρές μηχανές και καμπίνα κινείτο με μεγάλη ταχύτητα έπεσε με δύναμη πάνω στη λάντζα, την έκοψε στη μέση και την ανέτρεψε. Ένα ακόμη άτομο εντοπίστηκε νεκρό, σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες από το Λιμενικό, σε βάθος 20 μέτρων στην περιοχή όπου συνέβη

Në Greqi ngritet hetim për aksidentin e djeshëm me anije në të cilin e humbën jetën katër turistë

Autoritetet greke filluan hetim që të konfirmohet arsyeja për përplasjen midis anijes turistike dhe motoskafit në afërsi të ishullit Egina, në të cilin e humbën jetën katër persona, midis të cilëve edhe një vajzë pesëvjeçare.

Përplasja ka ndodhur dje rreth orës 13:00 kur motoskafi ka goditur në anijen në të cilën ka pasur 20 turistë. Sipas rojës bregdetare, në përplasje kanë vdekur një vajzë pesëvjeçare, babai i saj 44 vjeçar, kapiteni grek i anijes dhe një grua.

Trupat e tre viktimave të para janë gjetur shpejt pas përplasjes, nga e cila anija është ndarë përgjysmë dhe është fundosur. Trupi i gruas është zbuluar pothuajse dy orë më vonë në thellësi prej 20 metrave.

Në këtë aksident më rëndë janë lënduar katër persona, midis të cilëve edhe një grua 29 vjeçare, këmba e majtë e të cilës ishte prerë pjesërisht. Edhe tre persona kanë marrë lëndime më të lehta trupore, përderisa turistët e tjerë nga anija janë dërguar në qendrën shëndetësore në Egina dhe ishin të tronditur.

Katër personat, të cilët ishin në motoskaf, nuk janë lënduar. Sipas rojës bregdetare, kapiteni i motoskafit, i moshës prej 78 vjeç ishte marrë në pyetje që të konfirmohet çka ka ndodhur gjatë përplasjes. Ai ka pohuar se nuk ka lundruar shpejt dhe se nuk e ka parë anijen, përderisa dëshmitarët okularë kanë thënë se motoskafi ka lëvizur me shpejtësi të madhe dhe ka kaluar nëpër mesin e anijes, pas çka është përgjysmuar dhe është fundosur.

Gjithashtu lexo

Bashkimi emocional pas 3 vjetësh, i fëmijës së rrëmbyer nga ISIS, me familjen e tij (Video)

Një djalë 12-vjeçar jazidi është bashkuar me nënën e tij në Kanada tre vjet pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *