Home / Lajme / Botë / Xhihadistët nga SHI-ja në 72 varreza masive në Siri dhe Irak kanë varrosur mijëra njerëz
epa04348535 Ex-combatants of the Kurdish Peshmerga fighters who volunteered again to fight with Kurdish forces against the militants from the Islamic State, chant slogans as they take up position near Khazer town near Mosul city, northern Iraq, 10 August 2014. According to media reports, Khazer has fallen to Islamic State (IS) fighters. Several Iraqi towns that were taken over by the Peshmerga in June, have fallen to Islamist insurgents in the past week. The Islamic State - an al-Qaeda splinter group - seized large chunks of Iraq in June. EPA/MOHAMMED JALIL

Xhihadistët nga SHI-ja në 72 varreza masive në Siri dhe Irak kanë varrosur mijëra njerëz

Ekstremistët nga Shteti Islamik kanë krijuar 72 varreza masive në Siri dhe në Irak zbuluan mediat amerikane pas tërheqjes së xhihadistëve nga territoret e pushtuara, duke iu referuar intervistave dhe incizimeve satelitore.

Ky është hulumtimi më i hollësishëm deri në këtë çast, por mund të gjenden edhe varreza të tjera, derisa zgjat tërheqja e grupit të xhihadistëve.

Mediat amerikane, siç transmeton BTA, në Siri kanë locuar 17 varreza masive. Në njërën prej tyre ka qindra trupa të njerëzve të një fisi.

Vlerësimet për numrin e përgjithshëm të viktimave është prej 5.200 deri në mbi 15.000 veta.

Në afërsi të burgut Babush, pranë Mosulit, janë varrosur mbi 600 të burgosur.

Gjithashtu lexo

Nga shtatori çerdhet me dy ndërrime, ja oraret

Nga shtatori çerdhet do të fillojnë të punojnë me dy ndërrime. Kështu njoftoi sot ministra …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *