Home / Kryesoret / Çmenden maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë

Çmenden maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë

Nënë Tereza, Gonxhe Agnesa Bojaxhiu, ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup të Shqipërisë.

Kështu shkruan dokumenti zyrtar i Vatikanit i shpërndarë ditën e djeshme, në ceremoninë e Shenjtërimit të Nënë Terezës.

Ky dokument ka ngjallur debate dhe reagime të ashpra në Maqedoni, duke u shprehur se akti është skandaloz dhe se duhet përmirësuar.

Sipas mediave maqedonase edhe pas shenjtërimit pasi u bë Shën Tereza, dokumentet konfirmonin vendlindjen Shkup, Shqipëri.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *