Home / Kryesoret / Leta: Druaj se në shtator të vitit 2017 më nuk do të ketë BE

Leta: Druaj se në shtator të vitit 2017 më nuk do të ketë BE

Ne jemi tashmë në proces të dezintegrimit dhe nëse presim zgjedhjet në Spanjë, Francë dhe Gjermani në shtator të vitit 2017, druaj se në shtator të vitit 2017 më nuk do ketë Evropë, vlerëson ish kryeministri i Italisë Enriko Leta.

Në një intervistë për Dojçe Velen në pyetjen nëse kas përshtypje se “ideja evropiane tashmë nuk është aq e preferuar si më parë”. Leta përgjigjet – absolutisht.

“Njerëzit janë më pak të befasuar me Evropën, ndërsa pajoë është se politikanët premtojnë se për shkak votave, edhe ata duhet më pak të jenë të befasuar nga ideja për Evropën. Kjo do të thotë se do të ketë gjithnjë e më pak integrimeve evropiane. Pa përgjigje evropiane nuk ka përgjigje të fuqishme kemi vetëm mospajtime politike. Ky është shkak që partitë popullsitë sot kanë vlerë. Nuk ekziston zgjidhje e qartë për problemet e njerëzve dhe qytetarëve për këtë reagojnë”, thekson Leta.

“Megjithatë, mendoj se problemet evropiane nuk mund të presin 12 muaj. Ne veçmë jemi në proces të ç’integrimit dhe nëse i presim zgjedhjet në Spanjë, Francë dhe Gjermani në shtator të vitit 2017, druaj se në shtator të vitit 2017 më nuk do të ketë Evropë”, deklaroi Leta.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *