Home / Kryesoret / LSDM i dënoi fërshëllimat e himnit të Maqedonisë në ndeshjen në Shqipëri

LSDM i dënoi fërshëllimat e himnit të Maqedonisë në ndeshjen në Shqipëri

LSDM-ja  sot përmes një njoftimi i ka dënuar fërshëllimin e hymnit të Maqedonisë nga tifozët që gjendeshin në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër duke mos lënë të dëgjohej fare himni i kombëtares maqedonase.

Kjo parti pret që nënçmimet e ulëta të mbrëmshme të grupeve të tifozëve të ndëshkohen nga Federata e Futbollit të Shqipërisë dhe nga UEFA.

LSDM-ja apelon për shpirt sportist, respekt, solidaritet dhe “fair play”, duke theksuar se ndeshjet sportive duhet të mbeten fushë për nxitje të miqësisë mes dy vendeve fqinje.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *