Home / Shëndeti / Çfarë e nxitë skuqjen e syve?

Çfarë e nxitë skuqjen e syve?

Ndonjëherë sytë na skuqen na dhembin dhe na kruhen shumë. Simptoma të tjera të konjunktivitit janë loti i shpeshtë në sy dhe sklepa të ngjitshëm.

 Shumë persona vrasim mendjen cili është shkaku i kësaj gjendjeje irrituese, pa e ditur se janë shumë nxitës.

Jason Yosar, nga universiteti i Queensland, shpjegon format e ndryshme dhe si mund t’ju ngjitet.

Konjunktiviti është një sëmundje e syrit që është përfolur që në antikitet. Okulistët e lashtë romakë, në recetat e tyre përfshiheshin sëmundje me uthull për trajtim, shkruan tvklan, përcjellë Klan Kosova.Megjithëse kurat kanë ndryshuar gjatë viteve, sëmundja jo.

Gjithashtu lexo

Barishtja e Qepujkave – Bima me Vlera të Pafundme

Edhe pse njihet me emër Italian, Erba cipollina, pra barishtja e qepujkave, bimën aromatike me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *