Home / Kuriozitete / Cila është vetura franceze më e shitur në botë? (Foto)

Cila është vetura franceze më e shitur në botë? (Foto)

Renault Clio është vetura franceze më e shitur në botë e të gjitha kohërave me mbi 13 milion njësi.

Fjalët janë të mangëta të përshkruajnë atë që Renault Clio dhe katër gjeneratat e saj kanë arritur gjatë këtyre 25 viteve.

clio3

Clio, ky anëtar i pothuajse çdo familjeje evropiane në një kohë apo tjetrën ka qene vetura e parë që mori çmimin prestigjioz “Car of the year (vetura e vitit)” në dy raste të ndara.

Nga gjenerata e parë e deri tek e katërta tani, ka qenë vetura e pa konkurrencë në kategorinë e saj që edhe e bën veturën më të shitur në Evropë në vitin 2014 dhe 2015.

clio1

Suksesin e njëjtë kjo ikonë po e shijon edhe në Kosovë me gjeneratën e saj të katërt, ku për vitin e katërt radhazi pretendon ta mbyllë si vetura më e shitur në kategorinë e saj.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *