Home / Shëndeti / Disa metoda natyrale për ndaljen e dhimbjes së dhëmbit

Disa metoda natyrale për ndaljen e dhimbjes së dhëmbit

Keni dhimbje dhëmbi por e keni të pamundur të ikni tek dentisti?

Ne ju njohim me disa metoda natyrale me atë të cilave ju mund të shëroni dhimbjen e dhemballës përkohësisht.

Hudhra

Ka veti antibakteriale qëndihmon në zbutjen e dhimbjesdhëmbit. Shtypeni atë dhevendoseni në dhëmbin që po ju dhemb.

Kripa dhe biberi

Nëse nuk mund ta duroni dhimbjen e dhëmbit atëherë kombinonin krypën dhe biberin në sasinë e njejtë dhe lajini dhëmbët me këtë sasi e veçanërisht dhëmbin që po ju dhemb.

Qepa

Qepa ka veti antibakteriale që ndihmon në reduktimin e dhimbjes pasi mbyt bakteriet.

Ujë me kripë

Merreni një gotë me ujë dhe vendosni një sasi krype në të, dhe konsumojeni atë në mënyrë që të lehtësohet dhimbja e dhëmbit.

Esktrakt vanilje

Vendoseni një pambuk në një sasi të ekstraktit të vaniljes dhe vendoseni atë në dhëmbin që po ju shkakton telashe. Për pak kohë, dhimbja do të lehtësohet.

Kubëza akujsh

Ndihmojnë në mpirjen e dhëmbit, çka edhe ndihmon në reduktimin e dhimbjes. Merrni disa kuba akujsh dhe vendosini në dhëmb në mënyrë që dhimbja të stabilizohet./albeu.com/

Gjithashtu lexo

10 të famshmit që nuk arritën t’i përmbushin standardet e bukurisë në Hollywood (Foto)

Shumë të famshëm duhet t’i përshtaten paraqitjeve të tyre në një kornizë strikte të Hollywoodit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *