Home / Kuriozitete / Google dhe Facebook bashkojnë forcat në një projekt madhor – FOTO

Google dhe Facebook bashkojnë forcat në një projekt madhor – FOTO

“Google” dhe “Facebook” po ndërtojnë kabllon më të shpejtë, e cila kalon përmes Oqeanit Paqësor.

Kjo kabllo e cila do të transmetojë të dhëna me shpejtësi 120 terabit për sekondë (Tbps) do të lidhë Los Angeles Me Hong Kong, transmeton Express. Gjatësia e kësaj kablloje nënujore do të jetë 12,800 km dhe do të jetë kabllo trans-paqësor me kapacitetin më të lartë.

Kjo kabllo do të këtë pesë çiftore optike me kapacitet 24 Tbps secila. Kostoja e këtij projekti është 400 milionë dollarë amerikanë.

Më herët, “Facebook” kishte bashkuar forcat me “Microsoft” për të vendosur kabllo nënujore trans-atlantike e cila ka kapacitet prej 160 Tbps.

pasted-image-0-2_1476363380-7996995

Gjithashtu lexo

Me këtë aksident që i ka ndodhur këtij burri me skuter – nuk di njeriu a duhet të qeshë, apo t’i vije keq (Video)

Ditë më parë është publikuar një video ku shihet një burrë i cili vet-aksidentohet me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *