Home / Lajme / Maqedoni / Kujdes! Kjo sëmundje ka kapluar Serbinë, rrezikohet gjithë Ballkani

Kujdes! Kjo sëmundje ka kapluar Serbinë, rrezikohet gjithë Ballkani

semundje

Vendet si Priboj, Prijepolje, Nova Varosh, Cajetina, Bajina Basta, Kosjeqir dhe Pozega, janë prekur rëndë nga sëmundja e ashtuquajtur “Gjuha e kaltër”

Vetëm në fshatin Cajetina në Serbi, janë raportuar se janë sëmurë 104 dele, prej të cilave 30 kanë vdekur. Në të njëjtën kohë, janë regjistruar edhe disa lopë të sëmura po me këtë sëmundje, shkruan “Blic.rs”, transmeton Gazeta Express.

Veterineri në Serbi, Dushan Knezheviq, ka thënë se tani Serbia nuk e ka vaksinën kundër kësaj sëmundjeje, për parandalimin e saj. Ai ka potencuar se nga kjo sëmundje e kafshëve mund të rrezikohet i gjithë Ballkani.

semundje2

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *