Home / Lajme / Maqedoni / Ministria e “Животна Средина” anulon mbledhjen e mbeturinave, Maqedonia vazhdon të jetë e para për nga ndotja

Ministria e “Животна Средина” anulon mbledhjen e mbeturinave, Maqedonia vazhdon të jetë e para për nga ndotja

Ministria e Ekologjisë ka anuluar mbledhejn e mbeturinave me datë 21 tetor për arsyje objektive.

“Ju informojmë se aksionet për pastrimin e deponive të egra si pjesë e fushatës Maqedonia pa mbeturina, fillimi i të cilës e paralajmëruam për 21 tetor, për arsye objektive ANULOHEN” thuhet në komunikatën e ministrisë.

Ndryshe Maqedonia vazhdon të renditet si shetet më i ndotur në Evropë nga gjithsej 37 vende. Që nga viti 2015 me indeksin e ndotjes 87.70. që vazhdon të qëndrojë e para në list si shteti më i ndotur.

Këtë radhitje e ka bërë qendra e pavarur hulumtuese Numbeo sipas indeksit të ndotjes në pjesën e parë të vitit 2015.

Pas Maqedonisë radhitet Monako dhe Shqipëria në vendin e dytë dhe të tretë, në vendin katërt Rusia më pas Ukraina dhe Malta.

Bulgaria dhe Serbia janë në vendin e shtatë dhe të tetë, në vendin e nëntë Italia, derisa Belgjika në vendin e 10.

Gjithashtu lexo

DAÇIÇ NE E DIMË PËR ÇFARË JENI MARRË VESH – (VIDEO)

Serbia pretendon se shërbimet e inteligjencës së Maqedonisë kanë përgjuar diplomatët e saj por edhe …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *