Home / Kuriozitete / Mos i lejoni fëmijët të ulen në pozicioni “W”

Mos i lejoni fëmijët të ulen në pozicioni “W”

Fëmijët në moshë të vogël janë shumë elastikë dhe gjithmonë preferojnë të ulen në pozicionin“W” por sipas ekspertëve ky është një gabim shumë i madh që mund të shkaktojë problemeshendetësore në të ardhmen.

Ekspertët parandalojnë se pozicioni “W” mund t’i shkaktojë fëmijës probleme ortopedike dhe dislokim të ijëve, e nëse djali apo vajza ka ngushtësim të muskujve, ky pozicion do ta përkeqësojë atë.

Kjo pozitë dëmton gjithashtu thembrat dhe gjunjtë. Ulja në pozicionin “W” bën që fëmija të ketë një model të ç’rregullt lëvizjeje.

Shfrytëzimi i pozicioneve të tjera për t’u ulur do ta ndihmojë fëmijën në zhvillimin e modeleve më të shëndetshme të lëvizjes.

Gjithashtu lexo

Me këtë aksident që i ka ndodhur këtij burri me skuter – nuk di njeriu a duhet të qeshë, apo t’i vije keq (Video)

Ditë më parë është publikuar një video ku shihet një burrë i cili vet-aksidentohet me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *