Home / Gatojca / Përgatisni në shtëpi: Sheqerpare

Përgatisni në shtëpi: Sheqerpare

Përbërësit:
600 gram gjalpë,
1 kilogram miell,
11 të kuqe të vezëve
1 të bardhë të vezës,
200 gram sheqer

Përgatitja:
Miellit i shtohen 11 të kuqët e vezëve, 1 e bardhë e vezës dhe sheqeri. Përzihen mirë deri sa përbërja të marrë formën e kokrrave të orizit. Gjalpi shkrihet, ftohet dhe hidhet mbi masen e përgatitur, dhe punohet me duar. Kur masa formohet, perplaset disa (10) herë mbi tryezë.

Sherbeti:
1 kg sheqer dhe 1/2 l uji. Vlohet dhe përzihet deri sa të tretet sheqeri mirë. Sherbetin e ftohni dhe ia hudhni masës së krijuar, e prisni deri sa të ftohet, dhe…. ju bëftë mirë.

Gjithashtu lexo

Çokollata ‘Raffaello’: toptha më të shijshëm për vetëm 15 minuta!

Nevojiten: ▪ 5 dl qumësht ▪ 3 pudingë vanilje ▪ 200 g sheqer pluhur ▪ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *