Home / Kuriozitete / Problem me kollin? Ja zgjidhja për dy minuta

Problem me kollin? Ja zgjidhja për dy minuta

Shkencëtarët britanikë kanë konstatuar që çokollata në mënyrë të suksesshme lehtëson simptomat e kollit kronik.

Në hulumtim kanë marrë pjesë rreth 300 njerëz, të cilët kanë vuajtur nga kolli kronik. Shkencëtarët u kanë dhënë çokollatë të zezë, në periudhën prej 14 ditësh dhe atë 2 herë në ditë.

Rezultatet e hulumtimit kanë treguar që simptomat e kollit janë reduktuar dukshëm te madje 60 për qind e pjesëmarrësve.

Çokollata e zezë përmban teobrominën, për të cilën shkencëtarët pohojë që ka veti shëruese çudibërëse, transmeton Koha.net. Ata theksojnë që 30 g të çokollatës së zezë të paëmbëltuar, madje 450 mg teobrominë, çokollatat e zeza të ëmbëltuara kanë 150 mg, ndërsa çokollatat e qumështit rreth 60 mg.

Të gjithë nga herë pas here vuajmë nga kollitja, por kollitja kronike mund të shkatërrojë dukshëm kualitetin e të jetuarit.

Gjithashtu lexo

Ky është një prej gjarpërinjve më të pakapshëm në botë

Pas një kërkimi 64-vjeçar të shkencëtarëve në Brazil gjarpri më i pakapshëm në botë është …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *