Home / Kuriozitete / Qeni, arma më e re për zbulimin e kancerit

Qeni, arma më e re për zbulimin e kancerit

Shkencëtarët kanë dalë me hipotezën se këto qeni është i aftë të nuhasë kancerin tek pacientët.

Organizata e bamirësisë “Medical Detection Dogs”, që trajnon qenushët për të diagnostikuar sëmundjet tek njerëzit me anë të nuhatjes, po kryen një test të gjerë në Britani.

Kjo organizatë do të përdorë qentë për zbulimin e kanceritprostatës duke testuar mostrat e urinës nga 3000 pacientë.

Në eksperimentet e para të këtij studimi, qentë ishin 93% më shumë të saktë nëzbulimin e kanceritprostatës në mostrat e urinës, krahasuar me shumë teste të kryera në laborator.

Nëse ky test, i kryer tek Spitali Uniersitar “Milton Keynes”, do të rezultojë i suksesshëm, organizata shpreson që qentë të përdoren si një test i dytë për të konfirmuar testin tradicional të prostatës.

“Diagnoza e hershme e kancerit është sfida më e madhe dhe ne besojmë se puna jonë me qentë mund ta ndryshojë këtë gjë”, shprehet dr. Claire Guest./albeu.com/

Gjithashtu lexo

Mos kaloni kurrë pranë varrezave natën, e tmerrshme ajo çfarë i ndodhi këtij çifti (Foto)

Një çifti nga Britania iu duk ide e mirë që të bënin një shëtitje ende …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *