Home / Gatojca / Tortelini me lëng

Tortelini me lëng

Përbërësit:

▪ 200 gr miell
▪ 2 vezë
▪ vaj ulliri
▪ kripë

▪ 400 gr mish (copa të ziera, gjoks pule, viçi etj.)
▪ 3 feta bukë (të zbutura në qumësht)
▪ djathë kaçkavall (i grirë)
arrëmyshk
▪ 1 lit. lëng mishi
piper

Përgatitja

Për pastën:
Punojeni gjatë miellin me vezë, një lugë vaj dhe pak kripë.
Lëreni të pushojë.

Mbushja:
Kalojini në mikser copat e mishit të zier dhe bashkojini me bukën e zbutur, 3 lugëkaçkavall të grirë, piper dhe arrëmyshk.

Hapeni brumin hollë, prijeni në katrorë me brinjë 3 cm.
Hidhni në qendër të çdo kuadrati mbushjen dhe formoni tortelinit me to.
Ziejini dhe shërbejini në lëngun e nxehtë.

Gjithashtu lexo

Çokollata ‘Raffaello’: toptha më të shijshëm për vetëm 15 minuta!

Nevojiten: ▪ 5 dl qumësht ▪ 3 pudingë vanilje ▪ 200 g sheqer pluhur ▪ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *