Home / Lajme / Viruset marin hov të madh, për një javë 17 mijë të sëmurë

Viruset marin hov të madh, për një javë 17 mijë të sëmurë

deb3b6a67a7ac44aa86f5c701c78b586

Viruset dhe sëmundjet infektive në mushkëritë e bardha kanë marrë një hov të madh dhe jo më pak se viruset e barkut.

Thuajse nuk ka familje që të paktën një anëtarë se kanë të sëmurë me virus në hundë apo në fyt ose në bark thonë nga mjekët amë.

Të dhënat e sistemit për regjistrim të shpejtë të infeksioneve virusale tregojnë se vetëm për dhjetë ditë janë regjistruar 10 mijë pacient ose javën e fundit 17 mijë. Prej tyre 13 mijë janë me infeksione në kanalet e frymëmarjes ndërsa 700 me sëmundje të barkut.

Rritja e intensitetit të viruseve sipas mjekëve vjen si pasojë e ndryshimeve klimatike si dhe rritja e ulja e temperaturave për 10 grad gjatë ditës e natës e për këtë qytetarët qëndrojnë më shumë në ambiente të mbyllura është mundësi e mirë e përhapjes së infeksioneve.

Mjekët këshillojnë që viruset nuk shërohen me tableta dhe analgjetik por duhet konsumim i lëngjeve rritja e vitamin C.

Gjithashtu lexo

VMRO nis fushatë, Maqedonia do të ketë probleme me marrëveshjen me Bullgarinë

Komiteti Qendror i partisë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE ka thënë se takimin e fundit është diskutuar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *