Home / Shëndeti / Gjethet e rozmarinës nxisin rritjen dhe shërimin e flokëve

Gjethet e rozmarinës nxisin rritjen dhe shërimin e flokëve

Rozmarina është bimë e njohur dhe e përdorshme për shumë qëllime që mahnit me aromën e saj. Gjethet e saj përdoren me shekuj si ilaç tradicional.

Hulumtimet kane treguar që rozmarina stimulon rritjen e flokëve, duke nxitur aromën e saj të mrekullueshme. Rozmarina përmirëson memorien, por edhe qarkullimin e gjakut.

Rozmarina për lëkurë

Çaji nga rozmarina mund të përdoret si tonik për larjen e flokëve i cili do t’u japë shkëlqim. Bima ndihmon edhe në luftë kundër zbokthit. Në kombinim me këputjen apo heqësen (bishtkali, bar gomari), rozmarina ndihmon te humbja e flokëve, e cila paraqitet si pasojë e stresit.

Përgatiteni çajin e rozmarinës për shërim të flokëve: në një filxhan uji të vluar hidhni dy deri tri lugë çaji me gjethe të rozmarinës së freskët apo të thatë, mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë 10 minuta.

Pini dy filxhanë çaj në ditë për të parandaluar rënien e flokëve për shkak të qarkullimit të dobët. Kjo këshillohet edhe për të nxitur rritjen e flokëve pas kimioterapisë. /Koha

Gjithashtu lexo

Barishtja e Qepujkave – Bima me Vlera të Pafundme

Edhe pse njihet me emër Italian, Erba cipollina, pra barishtja e qepujkave, bimën aromatike me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *