Home / Kuriozitete / Ja pse kurrë nuk duhet ta lejoni qenin t’ju lëpijë

Ja pse kurrë nuk duhet ta lejoni qenin t’ju lëpijë

Goja e qenit mban një mikrobiome enorme orale të baktereve, viruseve dhe shkumë, kështu ka thënë për “New York Times” doktori Nielanjan Nadi.

Gjersa pështyma e qenitpërmban proteina të cilat ndihmojnë në shërimin dhe pastrimin e plagëve të qenit, ekzistojnë disa organizma unike për qentë të cilat ne thjesht nuk do të thotë se duhet t’i tolerojmë apo kundërshtojmë.

Për shembull, disa baktere në gojën e qenit janë zoonotike, që do të thotë se ato mund të kalojnë nga kafshët te njerëzit – dhe të shkaktojnë sëmundje.

Bakteret e zakonshme zoonotike janë: klostiriumi, E.coli, salmonella dhe kampilobakteria, të cilat mund të shkaktojnë sëmundje të rënda gastrointestinale tek njerëzit, sipas doktorit Leni K. Kaplan

Gjithashtu lexo

Shitet shtëpia më e lartë në botë (Foto/Video)

Shtëpia më e lartë në botë e njohur si “Falkon nest” në Prescott të Arizonës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *