Home / Lajme / Maqedoni / Janeva dhe Fetai zbardhin rastin “Target”, të infiltruar 10 punonjës nga DSK

Janeva dhe Fetai zbardhin rastin “Target”, të infiltruar 10 punonjës nga DSK

Prokurorja speciale, Katica Janeve përmes një preskonfernce për shtyp prezantoi  hetimin për rastin “ Target” ku dyshohet se 10 persona të punësuar në policinë sekete maqedonase(DSK) kanë përgjuar në mënyrë të paligjshme mbi 5000 qytetar të Maqedonisë, njofton Zhurnal.

Sipas saj ky përgjim i bisedave telefonike është bërë mënyrë të paligjshme, pasi Kushtetuta garanton privatësin e qytetatërve, ndërsa përmes përgjimit janë të shkelur të drejtat elemntare të njeriut.

Ndërkoh, prokuroja, Fatime Fatai sqaroi mënyrën se si të punësuarit në DSK duke keqpërdor detyrën e tyre zyrtare dhe duke keqpërdor system e përgjimit, pa asnjë urdhër gjyqësor kanë vendosur në system mbi 5000 numra të telefonave të cilët vazhdimit janë përgjuar.

Ajo tha se PSP e ka obligim moral që tju sqaroj qytetarëve se në çfarë mënyre DSK ka përgjuar qytetarët e Maqedonisë nga periudha e vitit 2008-2015. Sipas Fetait këta funskionar të DSK kanë shkelur nenin 373 aliena 5.

Bëhet  fjalë për 3 personat e angazhuar në udhëheqësin më të lartë të DSK-së të cilët kanë organizuar gjithë përgjimin.
“Në periudhën 2008-2015 janë përgjuar 4286 numra të telefonit cellular pa urdhër gjyqësor”, ka bërë të ditur mes tjerash Fetai.

Ndryshe mes tjerash prokurorja Janeva tha se është i pashngashëm fakti se shteti mund të depërtoj në jetën private të qytetarit, por vetëm në raste të caktuara kur rrezikohet siguria kombëtare e shtetit.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *