Home / Shëndeti / Kombinimi ushqimor për eshtra të fortë dhe të shëndetshëm

Kombinimi ushqimor për eshtra të fortë dhe të shëndetshëm

Eshtrat e shëndetshëm ofrojnë strukturën mbrojtëse të trupit. Në të njëjtën kohë, eshtrat e fortë nevojiten për ekuilibër dhe forcë.

Përzgjedhja e duhur ushqimore është mjaft e rëndësishme për imunitetin tonë, shëndetin tonë dhe mirëqenien e kockave tona.

Për të pasur eshtra të fortë, nevojiten nutriente kyçe, si: kalciumi, magnezi, kaliumi, betakarotinë, vitamina dhe proteina.

Ky kombinim është përdorur në kohët e lashta në Greqi dhe përdoret edhe në ditët e sotme si një ushqim shumë i dobishëm për kockat tona.

Përbërësit:

▪ 10 lugë gjelle fara lini
▪ Pesë lugë të bluara të susamit
▪ Tri lugë rrush të terur
▪ Pak kungull të verdhë
▪ Pak tërshërë ose misër
▪ Pak fara luledielli
▪ 1 kg mjaltë të livadheve

Përgatitja:

Hidhini në një enë të madhe të gjithë përbërësit dhe përziejini mirë me një lugë druri që të mos humbasin vetitë mjekësore të tyre.

Konsumoni çdo ditë esëll një lugë gjelle dhe një lugë para drekës./Telegrafi/

Gjithashtu lexo

Zonja, kjo bimë bën që të mos shkoni kurrë tek gjinekologu RECETA

Problemet gjinekologjike, të cilat mund të jenë nga më të lehtat e deri tek më …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *