Home / Kuriozitete / Kullat Binjake nuk u rrëzuan nga zjarri, studimi i fundit mohon versionin e treguar

Kullat Binjake nuk u rrëzuan nga zjarri, studimi i fundit mohon versionin e treguar

9-11-study-finds-fire-did-not-cause-World-Trade-Center-collapse-564253

Inxhinierë ekspertë nga Universiteti i Alaskës besojnë se flakët brenda një prej gradaçelave të njohura si Kullat Binjake, nuk ishin përgjegjëse për shkatërrimin e saj më 11 shtator 2001. Në versionin zyrtar të ngjarjeve, ishin flakët ato që shkrumbuan njërën prej kullave duke e bërë të duket sikur e përpiu toka. 7 orë pas sulmit me avion në Kullat Binjake, e ashtuquajtura Kulla 7 u rrëzua plotësisht.

Një raport nga Instituti Kombëtar i Standarteve dhe Teknologjisë e la këtë si versionin përfundimtar të rrëzimit të Kullës. Për vite me radhë teoricienët konspirativë kanë argumentuar se ndërtesa u shkatërrua nga një shpërthim i kontrolluar në nivelin e tokës.

 Por tani studimi i fundit i Dr. Leroy Hulsy dhe ekipit të tij kanë zbuluar se zjarret në katet e sipërme të zyrave nuk mund të shkaktojnë kurrsesi rrëzimin e ndërtesës nga poshtë.
Hulsy tha: “Në konkluzionet tona paraprake, zjarri nuk ka prodhuar rënien e ndërtesës”.
Kjo i rrit edhe më shumë dyshimet për atë që me të vërtetë mund të ketë ndodhur.

Gjithashtu lexo

Qyteti ku askush nuk punon pas të mërkurës (Foto)

Pas 730 kilometrave udhëtim nga Stambolli, ju do të shkelni brigjet veriore të Turqisë, ku …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *