Home / Shëndeti / Pastroni veshkat dhe mëlçinë vetëm me dy përbërës

Pastroni veshkat dhe mëlçinë vetëm me dy përbërës

Kjo recetë kërkon vetëm dy përbërës dhe është shumë e mirë për shëndetin sepse pastron mëlçinë dhe veshkat dhe, nëse e përdorim për disa ditë me radhë, na ndihmon të humbasim peshë.

 Në përgjithësi, njerëzit që vuajnë nga pesha e tepërt e janë më të rrezikuar për t’u prekur nga diabeti, presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemrës, mëlçisë, veshkave, apo shpinës. Nëse keni probleme me peshën e tepërt, kjo recetë është e përshtatshme për ju sepse:

Majdanozi është një përbërës i pasur me vitamin A dhe C dhe minerale si kalcium, sulfur, hekur, fosfor, magnez dhe kalium, të aftë për të pastruar veshkat dhe të gjithë organizmin. Përveç kësaj, majdanozi ka veprim diuretik për të luftuar enjtjet në trup dhe kështu na ndihmon të humbasim peshë.

Limoni, përbërësi tjetër i kësaj recete lehtëson punën e stomakut, ka veti diuretike, dezinfektuese, tonifikuese, antikancerogjene, dhe shpërbën yndyrnat. Limoni ndikon në parandalimin e infarkteve, ngadalëson plakjen, dhe kjo i atribuohet sasisë së madhe të vitaminës C e cila favorizon përthithjen e hekurit nga organizmi.

Përbërësit e pijes:
1 limon
60gr gjethe majdanozi
300 ml ujë

Përgatitja: Shtrydhim limonin ndërsa majdanozin e presim në copa të vogla. Shtojmë 300 ml ujë dhe i vendosim në një kavanoz duke i përzierë. Pijeni këtë pije çdo mëngjes për 5 ditë. Pas ditës së pestë, bëni 10 ditë pushim dhe përsëriteni trajtimin përsëri.

Gjithashtu lexo

Ja sesi të detoksifikoni të gjithë trupin përmes këmbëve tuaja!

Kjo është një metodë e lashtë kineze që do t’ju ndihmojë të detoksifikoni të gjithë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *