Home / Lajme / Maqedoni / Thaçi: Në qeverin e re do të kërkojm që të ketë vetëm një zëvendës kryeministër edhe atë me drejt veto

Thaçi: Në qeverin e re do të kërkojm që të ketë vetëm një zëvendës kryeministër edhe atë me drejt veto

Lideri i  PDSH-së bartës liste në NJZ 6, Menduh Thaçi mbrëm pati një miting  në Bogovinë, Tetovë tha se do të kërkojë nga qeveria e re që të ketë vetëm një zëvendëskryeministër, i cili do të ketë të drejtën e vetos mbi vendimet e qeverisë,
Ai vuri në dukje se këto zgjedhje kanë një program që ndryshon nga ajo e kundërshtarit të tyre politik, BDI dhe i cili ka  avokuar për ndarjen e barabartë të buxhetit dhe investimeve në pjesën perëndimore të vendit.
 Ligji i Planifikimit për amnistinë fiskale, i cili do të lehtësojë qytetarët e borxheve ndaj shtetit dhe dënimet – Thaçi theksoi, duke shtuar se në qoftë se PDSH të jetë pjesë e qeverisë do të kërkonte një ligjë të ri për gjuhët, dmth gjuhës shqipe në Maqedoni.
 Të gjithë ata ironikët dhe cinikët që mundohen ta sulmojnë këtë program na pyesin se si ne do të arrijmë ti shlyejmë këto borxhe, kur me shlyerjen e borxheve, në buxhetin e shtetit mund të krijohen gropa të mëdha financiare. Përgjigja është shumë e thjeshtë, nuk do të hamë bifteka si BDI-ja,                    1 biftek 82 000 euro”,tha Thaçi,
PDSH-ja ka theksuar se do të punohet për anëtarësimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian dhe në NATO.
 Ne jemi aleatët kryesorë të SHBA-së dhe NATO-s dhe kjo duhet të shfrytëzohet – tha Thaçi.
 Ai theksoi se partitë e vogla nuk do të mund të pengohen për të garuar, por një votë për ata është një vote e humbur për shqiptarët, për më tepër ai  tha se BDI nuk do të jetë në gjendje për të manipuluar votimin për shkak se komuniteti ndërkombëtar është garantues i këtyre zgjedhjeve.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *