Home / Lajme / Maqedoni / Thirrja e dëshpëruar e shqiptares së Manastirit: Shqipëria dhe Kosova të kthejnë sytë nga ne!

Thirrja e dëshpëruar e shqiptares së Manastirit: Shqipëria dhe Kosova të kthejnë sytë nga ne!

Sibela Alimovska shkruan publikisht duke kërkuar që qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës të kujdesen dhe për shqiptarët e Manastirit, të cilët kanë nevojë për gjithçka shqip, dhe në veçanti literaturë shqip. Ndërkohë që kërkojnë dhe hapjen e një konsullate, shkruan Lajm.

“Manastiri ka nevojë që Shqipëria dhe Kosova ta kethejnë koken pak nga ne, dhe te hapin konsullatë. Shkolla shqipe eshte ne nivel te ulet. Sa i perket gjuhes shqipe, shume pak e flasin gjeneratat e reja. Ne vend se ne gjuhen shqipe, ata shkojnë e ndjekin kurse te gjuhes turke gratis, te financuar nga Turqia. Të mos flasim per instituciont qe tradicionalisht janë etnike deri sot. Pa asnje shqiptar eshte”., – shkruan ajo.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *